Keten tohumu nasıl kullanılır? Gece yatmadan önce keten tohumu yenir mi?

Keten tohumu, sağlığa pek çok fayda sağlayan ve besleyici bir tohum olarak ön plana çıkıyor. Zengin içeriği ile dikkat çeken keten tohumu, birçok yönden vücudunuzun ihtiyaçlarına cevap veriyor. İşte, keten tohumuna ilişkin tüm merak edilenleri sizler için derledik!

KETEN TOHUMU FAYDALARI NELERDİR?

Keten tohumunun sağlığa faydaları saymakla bitmiyor. İşte keten tohumunun vücudunuza sunduğu önemli faydalar ve kullanım alanları:

1. Lif İçeriği ile Sindirimi Düzenler ve Tokluk Hissi Sağlar

Keten tohumları, yüksek lif içeriği sayesinde sindirimi düzenler ve tokluk hissi sağlar. Bu özelliği ile kilo kontrolüne yardımcı olur.

2. Omega-3 Yağ Asitleri Bakımından Zengindir

Omega-3 yağ asitleri açısından zengin olan keten tohumları, kalp sağlığını destekler, iltihaplanmayı azaltır ve beyin fonksiyonlarına olumlu etki eder.

3. Antioksidan Bakımından Zengin Bir Besindir

Antioksidanlar bakımından zengin olan keten tohumları, serbest radikallerin neden olduğu hücresel hasarı önler ve genel sağlığı destekler.

4. Bitkisel Protein Kaynağıdır

Yüksek kaliteli bitkisel protein içeren keten tohumları, kas yapımını destekler, enerji seviyelerini dengeleyerek uzun süre tok kalmanızı sağlar.

5. Kan Şekerini ve Kolesterol Seviyesini Dengeler

Keten tohumları, kan şekerini düzenler ve kolesterol seviyelerini dengeleyerek kalp sağlığını korur.

6. Cilt Sağlığını ve Bağışıklık Sistemini Destekler

Omega-3 yağ asitleri ve antioksidanlar içeren keten tohumları, cilt sağlığını korur ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

7. Hormonal Dengede Etkilidir

Fitoöstrojenler içeren keten tohumları, hormonal dengeyi destekler ve özellikle menopoz döneminde rahatlatıcı etki sağlar.

KETEN TOHUMU NASIL KULLANILIR?

Keten tohumları, smoothie’lere, yoğurtlara, salatalara, unlu mamullere, pişmiş yemeklere ve sos/marinatlara eklenebilir. Günlük olarak 1 ila 2 tatlı kaşığı arasında tüketilmesi önerilir.

GÜNDE KAÇ KAŞIK KETEN TOHUMU TÜKETİLMELİ?

Keten tohumunun günde kaç kaşık tüketilmesi gerektiği yaşınıza, cinsiyetinize ve sağlık durumunuza bağlı olarak değişkenlik gösterir. Yetişkinler için günde 1-2 yemek kaşığı öğütülmüş keten tohumu tüketimi önerilir ancak bazı insanların keten tohumuna sindirim veya alerjik reaksiyonları olabileceği için uzman hekime danışmanız daha güvenli olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x